Změna velikosti písma

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Svoz odpadků v roce 2021

Datum konání: 31. 12. 2021

 

 

          

                Svoz popelnic (1x za 14 dní) zůstává stejný- pondělí (mění se pouze týden v  roce 2021 sudé týdny).

 

 

                   ODPADY 2021 1.jpg

 

 

 


Publikováno 16. 12. 2020 10:22

Změny jízdních řádů od 6.4.2021 - Svitavsko

Krajský úřad Pardubického kraje, odbor dopravy a silničního hospodářství upozorňuje na blížící se termín změn vlakových (od 6.4.2021) a autobusových jízdních řádů a to z důvodu zahájení výluky na hlavním želez. koridoru.

 

Předmětem úprav autobusových jízdních řádů k 6.4.2021 a k 19.4.2021 je posun vybraných ranních a víkendových spojů pro zajištění částečného přestupu na/z vlaky zejména ve Svitavách a v Poličce. V Moravské Třebové pak budou upraveny víkendové spoje s ohledem na přestup na jiné autobusové linky.

 

Od 6.4.2021 dojde k možnému rozvázání vlakové a autobusové dopravy a cestující musí případně počítat s větší časovou náročností pro své cesty.

 

Další změny jízdních řádů budou prováděny postupně na základě došlých připomínek od obcí. Předpokládaný termín dalších úprav jízdních řádů je k 13.6.2021.

Z důvodu velkého časového posunu vlakových spojů, se nám nemusí podařit vyhovět všem požadavkům na posuny. Prioritou bude zajištění spojení z/do práce, škol nebo lékařských zařízení.

 

Nové vlakové jízdní řády jsou na veřejných portálech již dostupné. Autobusové jízdní řády budou dnes schvalovány dopravním úřadem. Od zítra budou i tyto jízdní řády k dispozici na veřejných portálech (např. http://portal.idos.cz/Search.aspx?mi=2&c=7)

 

S pozdravem

 

Zuzana Krčmářová

oddělení silničního hospodářství a dopravní obslužnosti

odbor dopravy a silničního hospodářství

Krajský úřad Pardubického kraje

tel.: 466 026 866

mobil: +420 725 941 517

zuzana.krcmarova@pardubickykraj.cz

www.pardubickykraj.cz


Publikováno 31. 3. 2021 13:21

Očkování proti koronaviru v Pce kraji Konec března/začátek dubna 2021

Očkování proti koronaviru v Pardubickém kraji  Konec března/začátek dubna 2021

 

Kde očkujeme v našem kraji?

       · V tuto chvíli je v Pardubickém kraji vytvořeno 13 očkovacích míst. Konkrétně se jedná o Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Litomyšl,   

          Svitavy, Rybitví, Brandýs nad Orlicí, Jevíčko, Vysoké Mýto, Žamberk, Moravskou Třebovou a Seč a Luži.

       · Očkovací místa jsou vytvářena ve městech, kde sídlí nemocnice akutní lůžkové péče a příspěvkové organizace Pardubického kraje disponující

         personálem, který je možné zapojit do procesu očkování. V případě Luže jde o Hamzovu léčebnu, příspěvkovou organizaci státu.

       · Své pacienty očkují v ordinacích také zapojení praktičtí lékaři, a to v závislosti na dodávkách vakcín od státu. V tuto chvíli je pro praktické

         lékaře vhodná pouze vakcína od společnosti Astra Zeneca.

      · Schválená krajská očkovací strategie počítá s dalším rozšiřováním kapacit, avšak vše záleží na dodávkách vakcín a možnostech personálu.

Kde očkujeme v Pardubicích?

       · V Pardubicích je očkovací místo v sále Jana Kašpara na Krajském úřadě Pardubického kraje. Očkování zde zajišťují lékaři a zdravotní sestry z            Pardubické nemocnice. V návaznosti na dodávky vakcín počítáme s rozšířením očkovacích týmů, prodloužením pracovní doby a očkováním                také o víkendech. Limitem rozšiřování očkování je nedostatek vakcín a zdravotnického personálu.

       · Pro odlehčení očkovacímu místu na krajském úřadě byla do procesu očkování zapojena také Léčebna dlouhodobě nemocných v Rybitví.

Kdo je očkován?

      · Do centrálního rezervačního systému se mohou přihlašovat prioritní věkové skupiny nad 70 a nad 80 let. Dále probíhá očkování pedagogických

         a nepedagogických pracovníků, kterých je v Pardubickém kraji 15 tisíc.

      · Mimo centrální systém jsme proočkovali zdravotníky v nemocnicích, praktické lékaře a ambulantní specialisty, zaměstnance a klienty sociálních

        služeb a postupně očkujeme kritickou infrastrukturu státu, mezi kterou patří elektrárny, vodárny, teplárny, technické služby a další.

Čím očkujeme?

      · V České republice jsou v tuto chvíli dostupné vakcíny od společností Pfizer, Moderna a Astra Zeneca. Vakcínou Astra Zeneca očkují vzhledem k

         jejím vlastnostem a nižším nárokům na uchovávání a manipulaci výhradně praktičtí lékaři.

      · Vakcíny do jednotlivých krajů rozděluje stát na základě kritéria populace 65+. Mezi stejně velkými kraji však dochází k rozdílům v dodávkách, 

         a proto zástupci Pardubického kraje opakovaně jednali s ministerstvem zdravotnictví o narovnání dodávek. Vakcíny Astra Zeneca jsou 

         praktickým lékařům rozdělovány ve spolupráci se Sdružením praktických lékařů.

 Kde je možné získat další informace?

       · Aktuální informace spojené s očkováním jsou k dispozici na krajském webu www.pardubickykraj.cz/ockovani či na stránkách Ministerstva

         zdravotnictví ČR koronavirus.mzcr.cz

       · Pro pomoc s registrací volejte krajskou infolinku 466 026 466 nebo celostátní infolinku 1221.

      · Pro poskytnutí psychologické pomoci je vytvořena infolinka Poradny pro rodinu Pardubického kraje 603 273 948


Publikováno 31. 3. 2021 8:23

POPLATEK ZA KOMUNÁLNÍ ODPAD a PSY

Jelikož neustále stoupají náklady za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu, byli jsme nuceni pro rok 2021 navýšit poplatek za tuto činnost na 700,-  Kč/ poplatníka. (OZV 2/2020).

 

Dovolujeme si připomenout občanům, že poplatek za komunální odpad a psy je splatný do 30.04.2021.

Poplatek lze zaplatit buď v hotovosti přímo na obecním úřadu nebo elektronicky na účet obce 1283406389/0800, variabilní symbol je č.p. domu.


Publikováno 30. 3. 2021 8:17

LÉTA S LETÁKY KONČÍ - změnu způsobu oznamování plánovaných odstávek elektřiny

 

V návaznosti na změnu způsobu oznamování plánovaných odstávek elektřiny a informační
kampaň Léta s letáky končí bychom Vás rádi seznámili se změnami.


Od 1. 1. 2021 se již nevylepují papírová oznámení a přecházíme na elektronický způsob informování. Každý zákazník si může sjednat zasílání upozornění na plánované odstávky ke svému odběrnému místu e-mailem nebo SMS zdarma na www.cezdistribuce.cz/sluzba.


Pro veřejnost jsou informace k dispozici také na stránkách www.cezdistribuce.cz/odstavky, a to vždy nejpozději 15 dnů před konáním odstávky.
Pro municipality, ve snaze podpořit zprostředkování zveřejňování informací Vašim občanům, spouštíme k 15. březnu 2021 dvě novinky:


                           1. Upozornění na plánované odstávky elektřiny budeme nově doručovat do datových schránek namísto stávajícího zasílání

                                e-mailem. Informaci obdržíte zpravidla 20 dnů před odstávkou a neprodleně v případě jejího zrušení. Přílohou datové zprávy 

                                bude nově výčet odstávkou dotčených adres a orientační mapový podklad ve formátu PDF s žádostí o zveřejnění způsobem v

                                místě obvyklým (rozhlas, úřední desky, SMS info kanály apod.). Abychom zajistili kontinuitu oznamování, budeme Vám ještě

                                do 30. dubna 2021 zasílat informace jako dosud e-mailem a pro nově plánované odstávky již i datovou schránkou.


                           2. Zároveň Vám také nabízíme novou možnost vložení tzv. banneru k plánovaným odstávkám elektřiny přímo na internetové stránky

                               Vaší obce či městské části. Návštěvníkům se pak automatizovaně zobrazují aktuální upozornění na nejbližší plánované odstávky

                                elektřiny v katastru Vaší obce. Více informací a návod, jak si o banner požádat, naleznete na www.cezdistribuce.cz/banner.

 

         Leták ČEZ distribuce : ČEZ DISTRIBUCE - LETÁKY.pdf


Publikováno 29. 3. 2021 8:21

Oblastní charita Polička - videopoděkování TKS + Běžíme srdcem pro hospic

Vážená paní starostko, vážený pane starosto,

 

srdečně Vás zdravím z Oblastní charity v Poličce a přeji Vám pěkný den.

Sice již s odstupem, ale krátce bychom se ještě rádi vrátili k Tříkrálové sbírce 2021, v níž jste nám byli všichni svou spoluprací a podporou úžasným způsobem nakloněni a my si toho velice vážíme. Proto jsme zpracovali krátké poděkování do videa, které nabízíme ke shlédnutí, najdete-li ve svém pracovním vytížení pět minutek času, nahlédněte :-)

   http://www.charitapolicka.cz/podekovani  

Snažili jsme se v něm vystihnout vše, co nás letošním netradičním ročníkem provázelo – nadšení, práce, radost, přízeň lidí i počasí …   Moc bychom stáli i o to, aby se poděkování dostalo i k široké veřejnosti, která se svými dary na výsledku sbírky svůj jednotlivý a jedinečný podíl. Přikládám proto letáček – upoutávku s prosbou, zda by bylo možné ho umístit do obecních vývěsek a případně dát i na obecní webové stránky. Verze on-line koledy je aktivní ještě do posledního dubna a v tuto chvíli Vám můžeme podat velice dobrou zprávu, že současný celkový aktuální výsledek pro poličskou (a tedy i Vaši) Charitu je 732.453,- Kč.  

 

Dovoluji si přiložit také plakát „běhu pro hospic“ a samozřejmě Vás i občany Vaší obce srdečně přizvat k jarní pohybové, radostné aktivitě. Můžete se jí zúčastnit soutěžním během, během na pohodu, vycházkovou chůzí (i s pejskem či kočárkem) – hlavní punkt účasti však tkví v tom, že opět společně pomůžeme dobré věci a zúčastníme se především srdcem, ať už jsou naše sportovní výkony jakékoli. Pokud Vás mohu požádat i v této záležitosti o spolupráci – a tedy zveřejnění plakátu na webu a obecních vývěskách, budeme velice rádi a děkujeme. Výlep na plakátovací plochy zajistíme.

VŠICHNI JSTE SRDEČNĚ ZVÁNI. BUDEME SE TĚŠIT NA HOJNOU ÚČAST A PŘEJEME Z ABSOLVOVÁNÍ AKCE HEZKÉ DOJMY, RADOSTNÉ ZÁŽITKY A DOBRÝ POCIT.

 

Pevné zdraví, vše dobré, přízeň jarního slunce a mnoho sil do dalších dnů

Vám za OCHP přeje

Marcela Vraspírová

 image004.jpg

 

 Pro zaslání podpory je možné využít přiloženého QR kódu. Děkujeme Vám.

   Více informací o naší veřejné sbírce se dozvíte na:

  https://policka.charita.cz/podporte-nas/verejna-sbirka-me-prani-je-zustat-doma/   

    20. ročník Benefičního koncertu ve prospěch

   Domácího hospice sv. Michaela můžete shlédnout na:  www.charitapolicka.cz

 

Běh pro hospic - plakát-1.jpg


Publikováno 23. 3. 2021 20:15

Informace Úřadu práce ČR pro příjemce dávek příspěvku na bydlení a přídavku na dítě

V souvislosti s nouzovým stavem, a s ním spojenou novelou zákona o státní sociální podpoře, Úřad práce ČR ve 2. čtvrtletí 2021 automaticky vyplatí příspěvky na bydlení a přídavky na dítě všem klientům, kterým byly tyto dávky vypláceny v 1. čtvrtletí 2021, a to ve stejné výši, jako v 1. čtvrtletí.

Touto změnou odpadá klientům povinnost dokládat čtvrtletní příjmy na bydlení, tudíž i důvod k návštěvě Úřadu práce ČR.

 

 


Publikováno 22. 3. 2021 19:11

Slovo paní starostky k likvidaci odpadních vod.

Vážení spoluobčané.

Opět se vracíme k již dlouho diskutovanému tématu týkajícímu se likvidace odpadních vod v naší obci. V průběhu uplynulých tří měsíců jsme se snažili získat potřebné informace na Krajském úřadu Pardubického kraje, Ministerstvu zemědělství, Ministerstvu Životního prostředí atd. ohledně dotačních programů.

Přesto, že se likvidace odpadních vod pomocí tlakové kanalizace po celou dobu jevila pro naši obec zcela nedostupná, v lednu 2021 se několik zastupitelů vypravilo do obce Vendolí za účelem získání informací o tlakové kanalizaci. Zjistili jsme, že v obci funguje 4 roky a provoz je bezproblémový. Rozpočet na její realizaci činil 93 milionů Kč a z toho obec Vendolí získala dotaci ve výši 87 milionů Kč.

Následně se v první polovině února uskutečnila schůzka za účasti několika zastupitelů a Ing. Oldřicha Rece, se kterým jsme již v minulosti spolupracovali na studiích centrální kanalizace včetně ČOV, za účelem zjištění, zda a jakým způsobem se dají získat finanční prostředky na vybudování tlakové kanalizace. Na základě dostupných informací pravděpodobně odpadne překážka v podobě přepočtu finančních nákladů na jednoho ekvivalentního obyvatele, tedy nemělo by dojít k bodovému znevýhodnění naší obce a tím by se otevřela možnost získat finance z veřejných zdrojů.

Poněkolikáté jsme důkladně zvažovali všechny varianty likvidace odpadních vod. Z jednání vyplynul již známý fakt, že na gravitační kanalizaci nemáme a ani v budoucnu nebudeme mít dostatek finančních prostředků v takové výši, abychom nezadlužili obec na dlouhá léta dopředu.  U domovních ČOV zase bude v některých místech problém se zasakováním přečištěných vod, jak ukázal geologický průzkum, který obec nechala zpracovat v loňském roce. V tuto chvíli se jako nejlepší možnost jeví tlaková kanalizace s vlastní ČOV v místě, jak již byla v minulosti navržena, tedy za křižovatkou směrem na Korouhev.

Za předpokladu získání 85 % finančních prostředků z veřejných zdrojů na náklady realizace, by tato varianta byla pro naši obec ekonomicky únosná. Jednalo by se  o centrální tlakovou kanalizaci s jednotlivými přípojkami a přečerpávacími jímkami s elektrickými čerpadly u každé nemovitosti. Předpoklad je takový, že by jímku s čerpadlem financovala buď obec z rozpočtu nebo občané nemovitostí z vlastních zdrojů (cca 50 000 Kč na jednu domácnost). To by v prvním případě představovalo vyšší částku za stočné, v druhém případě by byla částka snížena. Zastupitelé se kloní k variantě č. 2 z hlediska zodpovědnějšího přístupu jednotlivých občanů k vlastnímu majetku. Přibližný předpoklad vlastní realizace stavby je za 7- 8 let z důvodu vysokých nároků na projektovou dokumentaci, složitého povolování stavby, náročného výběrového řízení na dodavatele stavby a nelehké administrace Žádosti o dotaci. Výhodou tlakové kanalizace oproti gravitační je fakt, že v průběhu realizace stavby nedochází k tak masivní devastaci celé obce výkopovými pracemi, jak můžeme sledovat v okolních obcích, a doba realizace stavby je podstatně kratší.

Na závěr zdůrazňuji, že tlaková kanalizace bude realizována pouze za předpokladu, že získáme dostatečné finanční prostředky z veřejných zdrojů.

V tuto chvíli jsou možné dvě varianty. Odkanalizování obce pomocí tlakové kanalizace s vlastní ČOV nebo pomocí jednotlivých domovních ČOV. Záleží na Vás, kterou cestou se vydáme a jedině na základě vašich názorů budeme schopni se zodpovědně rozhodnout. Z důvodu přísných protiepidemických opatření prozatím volím formu elektronické komunikace.

Případné dotazy a připomínky zasílejte prosím elektronicky na e-mailovou adresu: obec@obecsadek.cz nebo písemně do poštovní schránky obecního úřadu.

Předem děkuji za vaše názory.

                                                                                              Eliška Mešťanová, starostka 


Publikováno 3. 3. 2021 20:47

Očkování seniorů nad 70 let.

 

Od 1. března bude možné k očkování registrovat osoby starší 70 let. V případě zájmu proto doporučuji, aby se senioři registrovali prostřednictvím centrálního rezervačního systému. Očkování následně probíhá v očkovacích místech, jejichž počet se bude v průběhu března navyšovat. Bližší informace naleznete na stránkách Pardubického kraje https://www.pardubickykraj.cz/ockovani

 

Pro přehled doplňuji, že aktuálně je řešena distribuce vakcíny COVID-19 Vaccine AstraZeneca praktickým lékařům. V případě zájmu o očkování touto vakcínou je potřeba komunikovat s praktickými lékaři v území.

 

V případě vzniku očkovacích týmů Vás budeme informovat.

 

S pozdravem

 

Ondřej Flégr

koncepční oddělení

odbor sociálních věcí

Krajský úřad Pardubického kraje


Publikováno 28. 2. 2021 20:20

OZNÁMENÍ Českého statistického úřadu O KONÁNÍ SČÍTÁNÍ LIDU, DOMŮ A BYTŮ

SpSPriloha1.jpgSpSPriloha2.jpgSpSPriloha3.jpgSpSPriloha4.jpg


Publikováno 23. 2. 2021 10:16


 

 

Počasí

Pondělí Oblačno až zataženo s občasným deštěm 11/5 °C
Úterý Oblačno 14/7 °C
Středa Oblačno 15/4 °C
Čtvrtek Zataženo 10/3 °C