Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie obce > Dělení statků

Dělení statků

Po třicetileté válce (1648) byly na dolním konci obce dva velké statky. Větší usedlostí byl statek č. p. 17. Tento statek stával v místech, kde je dnes stodola u Lidmilova mlýna. Majitelem statku byl v roce 1685 Urban Rambrač. Další majitel byl Pavel Rompoytl a od té doby se zachoval až do dnes název Romportlův les, který skutečně i s celou Pustinou ke statku patřil. Později patřil statek rodině Břeňů, v roce 1735 byla oddělena část pozemků pro jejich syna, který si postavil usedlost č. p. 53 u tírny lnu a na této usedlosti žije rod Břeňů dodnes.

 

Druhé dělení nastalo o generaci později, kdy si dcera Barbora Břeňová se svým mužem Václavem Tomšů postavila na obecní louce, kde byly dříve rybí sádky, nové stavení č. p. 41. Vnuk Václava Tomšů byl po zániku rychtářského úřadu v roce 1849 zvolen prvním starostou Sádku. Tomšova dcera se provdala za Růžičku z usedlosti č. p. 94.Růžičkovi prodali usedlost roku 1890 rodu Kudových z Nyklovic.

 

Třetí dělení statku bylo až po vydání Tolerančního patentu v roce 1781. Nejstarší syn Josef měl známost s Magdalénou Buchtovou z Borovnice. Rodina Břeňova byla tajnými českými bratry a známosti s dcerou z katolické rodiny nepřála, proto dala synovi postavit nový statek na Pustině. V roce 1882 stavení č. p. 17 vyhořelo.Spáleniště včetně všech pozemků koupil soused Antonín Lidmila a přestavěl je na stodolu. Majitelé Josefa a Josef Břeňovi byli v té době nezletilí – neměli ještě 24 roků. Po vyhoření bydleli v Kamenci a později se odstěhovali do Ameriky. Jejich matka Josefa Břeňová se provdala za Františka Dvořáka v Telecím č. p. 42.

 

Druhý největší statek popsaný v archivu města Poličky je Broklovský dvůr. Tento hospodářský celek tvořily usedlosti č. p. 21, 22, 23, 101 a 106. Před dělením dvora patřila k tomuto celku jen čísla 21, 22 a 23, číslo popisné 22 patřilo jako poslednímu vlastníkovi Antonínu Nespěšnému, byla to jen menší chalupa, která byla po druhé světové válce zbořena. Broklovský dvůr měl celkem 51 ha pozemků.Na č. p. 23 se soustřeďoval hlavní hospodářský provoz dvora. V roce 1796 oddělil hospodář 20 ha pro svého syna Václava a na těchto pozemcích vznikla usedlost č. p. 101 (nyní rekreační chalupa). Roku 1806 prodal polovinu svých pozemků bratru Josefovi a byla postavena nová usedlost č. p. 106 (nynějším majitelem je rodina Letých).

 

Na usedlost č. p. 23 se v roce 1847 přiženil Jan Nunvář z Kamence a tento rod zde žije dodnes. Nejmenší část pozemků patřila k usedlosti č. p. 21. Podle zachovalých záznamů zde byla kovárna, která sloužila pouze pro potřeby dvora.Chalupa dnes slouží k rekreačním účelům. Proč se statek nazýval Broklovským dvorem je záhadou, protože se tam toto jméno od roku 1651 neobjevilo. Snad kdysi v dávných dobách.

 

Počasí

Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 16/14 °C
Středa Zataženo 22/10 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 18/14 °C
Pátek Oblačno 20/11 °C