Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie obce > Spolky historie

Spolky

V roce 1902 byl založen „Spořitelní a záložní spolek“ pro Sádek, zapsaný spol. s r. n.. Jeho kancelář byla umístěna na faře. Prvním starostou spolku byl Antonín Lidmila a prvním pokladníkem P. Václav Dvořák – místní farář. Dne 5. března 1930 byla pokladna spolku vyloupena neznámým pachatelem a ukradena hotovost 1.941,- Kč. Pokladna i hotovost byly naštěstí pojištěny. Roku 1920 byla založena tělovýchovná jednota „Sokol“, jejímž prvním tarostou se stal řídící učitel Josef Klimeš. Cvičebna byla ve škole. V tomtéž roce byla založena tělovýchovná jednota „Orel“, jejímž prvním cvičitelem se stal P. František Martínek. Tento spolek měl cvičebnu v sále hostince čp. 71.

Vodní družstvo

V roce 1925 bylo zřízeno „Vodní družstvo“, které dalo vypracovat meliorační plány. Předsedou družstva byl František Zezula, rolník z č. p. 20 a jednatelem František Groulík, rolník z č. p. 51.

Myslivecké sdružení

Bylo založeno 1.1.1951. Do té doby zde byly soukromé honitby, které měli pronajaté větší sedláci a někteří majetnější lidé bydlící i mimo obec. Zakládajícími členy sdružení byly pan Oldřich Mastný, Adolf Drašar, Josef Slezák, Jan Bednář,Bohumil Šprojcar, Josef Vraspír, MUDr.Oškrdal z Poličky a také pan Peňáz z Poličky. Současné sdružení má 12 členů. Stará se nejen o honitbu, ale ve svém kulturním zařízení pořádá pouťová a posvícenská posezení s vyhlášenou mysliveckou kuchyní

Počasí

Sobota Oblačno 24/17 °C
Neděle Oblačno 24/17 °C
Pondělí Jasno 24/17 °C
Úterý Zataženo 25/16 °C