Úřední hodiny:
pondělí 8:00 - 12:00, 13:00 - 15:00
středa: 8:00 - 12:00, 14:00 - 17:00
První schůze na založení družstva se konala 3. dubna 1949 a pokus byl neúspěšný. Další pokus o založení družstva byl v roce 1950, ale opět neúspěšně. Až 13. listopadu 1952 se konečně podařilo předsedovi Místního národního výboru Františku Černému společně s tajemníkem Válkou založit JZD. Předsedou se stal František Dvořák č. p. 72. Členové družstva se museli zúčastnit mnoha schůzí, byl vypracován celoroční výrobní plán a stanovena pracovní jednotka, která činila 67,- Kč. Vyplácet bylo doporučeno 30,- Kč. Výsledek hospodaření byl velmi špatný. Družstvo nesplnilo dodávky a doplatky mzdy nebyly možné.
Lednem roku 1954 bylo družstvo dáno do klidu. S bývalými členy bylo provedeno vyúčtování a znovu začali hospodařit jako soukromí zemědělci. Snaha přesvědčit zemědělce o společném hospodaření se stupňovala, rolníkům byla předvedena sklizeň kombajnem na pozemcích patřících k č. p. 33, které po konfiskování majetku p. Vavříčka, obhospodařovala Masna n. p.. Sklizeň ovsa byla rychlá a pěkná, sláma však zůstala na poli a byla znehodnocena dlouhotrvajícím deštěm.
Další ukázkou byla sklizeň žita na pozemcích patřících k č. p. 58. Tato usedlost byla po úmrtí Josefa Macha bez hospodáře, a tak osev provedla již na podzim STS z Oldříše. Žito bylo posekáno samovazy a postaveno do panáků. Výmlat byl proveden přímo na poli, a to kombajnem „Emag“. Z kombajnu byla odmontována lišta a do šneku byly vkládány rozdělené žitné snopy. Z popojíždějícího kombajnu vypadávaly hotové lisované balíky slámy. Obilí z plného zásobníku bylo sypáno přímo do valníku a odváženo do výkupního skladu v Poličce. Sklizeň tímto způsobem provedlo JZD Telecí.
Během měsíce srpna bylo uspořádáno několik schůzí zemědělců v dolní části obce za účelem založení nového JZD. Ustavující schůze se konala v sále hostince „Na Kopečku“ za přítomnosti předsedy ONV K. Hlouše a zástupců složek Národní Fronty. Předsedou družstva se stal Jan Jílek z č. p. 107. JZD mělo 33 členů a obhospodařovalo 164,6 ha, to bylo 23 % výměry katastru. První rok společného hospodaření byl úspěšný, a tak pokračovala snaha ONV a MNV o zapojení celé vesnice do společného hospodaření. V roce 1959 přibyla další podstatná část obce, a to od „Kopečku“ až k transformátoru na horním Sádku. Horní část obce vyčkávala na výsledky hospodaření, důvěra lidí ve společné hospodaření byla malá. V roce 1960 vstoupila do družstva další část obce. Soukromě hospodařilo jen 7 rolníků.
Rok 1961 přinesl do hospodaření JZD změnu. Bylo započato s výstavbou kravína na horním Sádku na pozemku p. Josefa Záruby a za jeho usedlostí začala výstavba nové drůbežárny. Později byly postaveny ještě další dva kravíny. Družstvo hospodařilo samostatně až do roku 1975, kdy se sloučilo s okolními družstvy, a to s Kamencem a Korouhví. Předsedou se stal František Musil z Kamence a družstvo neslo název JZD Pochodeň se sídlem v Korouhvi. Posledním soukromým hospodářem ve vsi byl p. Jan Chleboun, od 1. prosince 1975 předal role do JZD a odešel do důchodu.
V bývalých kancelářích JZD Sádek byla vybudována jídelna pro členy JZD Korouhev. Hospodářský celek měl výměru 2.164,35 ha. JZD bylo první ve výnosech lnu a patřilo mezi nejlepší pěstitele lnu v ČSSR. V roce 1989 došlo ke změnám i v zemědělství. Začal se navracet majetek do soukromých rukou. Družstvo vydalo majetek všem, kteří o to požádali. V obci začalo hospodařit několik soukromých zemědělců. Došlo k rozdělení zemědělského družstva, vznikla Zemědělská obchodní společnost Kamenec a. s. a Zevas Korouhev a. s.. V katastru Sádek hospodařila ZOS Kamenec a. s. až do 1. 11. 2002, kdy byla pronajata I. Agro Oldříš a ZD Telecí.
© 2024 Obec Sádek, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO