Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie obce > Zajímavosti Obce

Zajímavosti Obce

Roku 1925 byla v naší obci první dvě rádia, a to u Šedů čp. 94 a u Lidmilů čp. 16. Zima 1928 -1929 byla velmi krutá. Napadlo mnoho sněhu, mráz dosahoval až -37°C. Uhynulo mnoho zvěře a pomrzlo velké množství stromů.

 

Dne 4. října 1928 byl zabit na svém poli koňmi s vyorávačem brambor pan František Groulík z čp. 51 v Sádku. Vyorávač mu uřízl téměř celou hlavu. Smrt nastala okamžitě. Jmenovaný byl členem zastupitelstva obce, členem sboru dobrovolných hasičů a jednatelem vodního družstva. Na památku jeho smrti umístila rodina na toto místo malý pomníček.

 

V roce 1930 vypukla velká lesní katastrofa. Dne 26. října přišla taková bouře s ohromným větrem, že byly lesy z 50% zničeny. V únoru 1931 přišla další bouře, která měla stejné ničivé důsledky po celé Českomoravské vrchovině. Protože lesní kalamitu nebylo možné vlastními silami uklidit, byli povoláni dělníci až ze Slovenska a Podkarpatské Rusi.

 

Další katastrofa přišla v roce 1932, kdy byla taková námraza, že stromy zvlášť lesní byly pod tíhou ledu rozlámány tak, že celé komplexy lesu musely být znovu osázeny.

 

V roce 1933 se vlivem suchého počasí tak rozmohl hraboš polní, že ona záplava myší způsobila velkou škodu na ozimech, které myši ihned po vzejití sežraly a děrami místy úplně provrtaly. Škoda na ozimech a jeteli byla veliká. Ani silné holomrazy v listopadu a prosinci myším neuškodily.

 

V roce 1934 přišlo velmi brzy jarní počasí. V dubnu dosahovala teplota 22-24°C, takže se již děti koupaly v rybníku. V polovině května však nastalo náhlé ochlazení a silné mrazy. 27. května na svátek Nejsvětější Trojice, o naší pouti, padal ráno sníh a krupky. Podzim byl suchý a teplý.Žito v listopadu zaseté ještě se zazelenalo. V prosinci bylo takové teplo, že kvetly petrklíče, chudobky a třešně. O vánočních svátcích se ještě pásly kozy.

 

Léto roku 1939 bylo velmi bouřlivé. Přehnalo se mnoho bouří a krupobití. Dne 26.6. v 15 hodin přišla zkázonosná bouře. Dvacet dvě minuty padaly z nebe pouze kroupy, takže se krajina ponořila celá do ledu. Vykukovala pouze vysoká neposečená tráva. Během malé chvíle byla zcela zničena veškerá úroda.

 

V roce 1947 bylo obrovské sucho. Nepršelo celý duben a květen. V letních měsících nejen, že nepršelo, ale byla velká vedra až 32° C. V půdě na kost vyprahlé zasychalo obilí, tráva usychala na stojatě. Nebyly žádné ranní rosy, ani žádná bouře v těch vedrech nepřišla.Když se na déšť připravovalo, ochladilo se a vítr vše rozehnal. Nepršelo. Bylo smutno, hrozila zkáza. Rolníci rozprodávali dobytek, protože bylo velmi málo sena. Nastala nouze o vodu. V potocích které nebyly celé léto propláchnuty, byla voda nezdravá i pro dobytek. Mezi lidmi se začal vyskytovat tyf.

 

Na popeleční středu dne 22.2.1950 zemřeli během dopoledne tři lidé. František Štěpánek čp. 81 ve věku 99 let, který byl nejstarším občanem Sádku. Josefa Borovská čp. 68 ve věku 64 let a Silvestr Andrlík čp. 109 starý 80 let. Tyto tři pohřby byly v jeden den 25.2.1950 za pěkného teplého jarního počasí.

 

Významnou událostí léta roku 1988 se stal vynikající výkon Lídy Jelínkové narozené 11.9.1957, která jako první v republice přeplavala kanál La Manche. Její maminka, vdaná Rýznerová , pochází ze Sádku čp.65 a provdala se do Pardubic.

Počasí

Sobota Oblačno 24/17 °C
Neděle Oblačno 24/17 °C
Pondělí Jasno 24/17 °C
Úterý Zataženo 25/16 °C