Spolek divadelních ochotníků „Klicpera“ byl v Sádku od roku 1904. Ještě před založením spolku pracoval v obci „Divadelní kroužek“ pod vedením učitele p. Jana Zámečníka z Bystrého. Začátky byly velmi těžké, jak pro nedostatek finančních prostředků, tak pro nedostatek divadelních ochotníků a také pro nepochopení obecenstva samotného. Jeviště si k prvním představením půjčovali z Oldříše, učitelský sbor sám maloval kulisy a ochotníci sami přinášeli zařízení potřebné na scénu. Jako první představení byla uvedena hra „Furiant“. Návštěva byla jen průměrná a byla to spíše zvědavost, která přivedla návštěvníky na představení.
Při dalších představeních však návštěvnost stoupala. Hrálo se většinou 2 x do roka – na Vánoce a Velikonoce. Představení se konala v hostinci „U Dvořáků“ (později „ U Netuků“) a z výtěžku divadelních představení bylo pořízeno jeviště. Dřevo daroval pan Josef Lidmila. Dne 25. ledna 1920 byl na popud učitele Josefa Čápa založen spolek divadelních ochotníků „Klicpera“. Jeho prvním předsedou byl řídící učitel Josef Klimeš a režisérem učitel Josef Čáp, který byl neúnavným organizátorem všech divadelních aktivit. V roce 1930 vznikl při divadelním spolku i hudební kroužek pod vedením Františka Macha.
Dějinné události roku 1938 na dva roky přerušily veškerou ochotnickou činnost. V roce 1940 byla činnost spolku obnovena a 20. výročí založení bylo oslaveno hrou „Naši furianti“. Kromě divadelního spolku Klicpera, hrál v obci divadlo ještě kroužek tělovýchovné jednoty „OREL“ a místní hasičské jednoty. Divadelní spolek byl posílen novými silami. Bylo zakoupeno mnoho divadelních rekvizit. Plakáty tiskla tiskárna B. Nepodal v Poličce. Líčení herců prováděl kadeřník J. Dittrich z Poličky.
V roce 1941 se spolek zúčastnil okrskové divadelní soutěže „Bratří Mrštíků“ v Poličce divadelní hrou „Červený mlýn“ od Viléma Wernera za režie Jaroslava Štusáka a umístil se na II. místě. Zajímavostí pro nás je, že autora k napsání hry inspirovala paní Božena Buchtová ze Sádku pro svou nepoddajnou horáckou povahu, která mu velmi imponovala.
V roce 1942 dosáhl spolek největšího rozmachu. Největší zásluhu o to měl profesor Josef Dvořák. Spolek se stal velmi populárním a na jeho představení přicházelo obecenstvo ze sousedních obcí i z Poličky. Čestnými členy spolku se stal jeho zakladatel Josef Čáp a dlouholetý ochotník p. Emil Petržálek z Kamence za svou třicetiletou aktivní účast na každém představení.
V roce 1945 byla po 2leté přestávce činnost znovu obnovena, ale aktivita postupně klesala a v roce 1947 spolek zanikl. Až po dlouhé době v roce 1952 se po přestavbě sálu „U Netuků“ opět obnovil divadelní kroužek a spolu s ochotníky z Kamence nacvičil pod vedením řídícího učitele Nekvindy hru Ladislava Stroupežnického „Naši furianti“ a v roce 1963 hru „Návštěva nepřichází“.
V roce 1972 zahrály děti hru „Smutná princezna“. Dětský divadelní kroužek pod vedením manželů Neudertových hrál až do roku 1980. Po posledním představení „O princezně, která neuměla hrát“ byla dětská divadelní představení zakázána, protože podle ONV Svitavy narušovala ideologickou výchovu mládeže.
Tím ochotnická divadelní činnost v naší obci skončila.
Telefon: 461 724 225
E-mail: obec@obecsadek.cz
Pondělí: 8.00 - 12.00, 13.00 - 15.00
Středa: 8.00 - 12.00, 14.00 - 17.00