Změna velikosti písma

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > NAKLÁDÁNÍ S ODPADY - PREVENCE

NAKLÁDÁNÍ S ODPADY - PREVENCE 

Vážená paní starostko, vážený pane starosto.

 

Počet nemocných a počet těch, kteří jsou v karanténě neustále stoupá. Naše společnost zajišťuje služby v oblasti nakládání s odpady. Výpadek ve svozu odpadu by měl vážné důsledky a náhrada zaměstnanců při masivnějším průniku nákazy koronaviru dovnitř naší společnosti by se jen těžko zajišťovala. Možnosti, jak se s pandemickým virem „setkat“, mají naši pracovníci dvě. Pohybují se jednak ve veřejném prostoru a jsou v kontaktu s lidmi; za druhé, „berou do rukou „ odpady. V prvním případě se na nás vztahuje stejné riziko, jako běžně pro každého člověka. Pro druhý případ platí, že zatím neexistuje žádný důkaz, že by došlo k nakažení či přenosu viru COVID-19 skrze přímý, nechráněný kontakt během nakládání s infekčním odpadem. Tuto cestu nákazy však není možné zcela vyloučit. I v tomto případě v rámci prevence pochopitelně platí dodržování hygienických zásad našich zaměstnanců. Žádáme však spoluobčany, aby byla dodržována některá opatření při nakládání s odpady i z jejich strany. Tato opatření se týkají  potencionálně kontaminovaného odpadu z karantény osob.

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v karanténě, by měl být uložen v plastovém pytli na odpady. Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění by pytel měl být pevně zavázán a na povrchu ošetřen desinfekčním prostředkem. Až poté může být odpad uložen do  běžného kontejneru na odpad. Vzhledem k tomu, že je potřeba na maximální míru omezit nebezpeční přenosu nákazy při manipulaci s odpadem, doporučujeme v této situaci u osob pobývajících v karanténě nebo v domácím léčení, aby  přechodně tito lidé přestali využívat systému tříděného sběru a všechen odpad raději ukládali do nádoby na komunální odpad. Tříděný sběr prochází třídičkami a berou jej do rukou zaměstnanci těchto zařízení. (Komunální odpad je v této době z většiny pálen v zařízení na energetické využití odpadu a riziko přenosu nákazy z tohoto zdroje je minimální). Připomínáme, že jde o přechodné opatření týkající se pouze občanů, kteří by tímto způsobem mohli rozšířit nákazu koronaviru, v žádném případě se nejedná o krok ke zrušení tříděného sběru.

Pro obce ve své svozové oblasti zajišťujeme mobilní svoz odpadu. Teoreticky by nemělo dojít k tomu, aby osoba v karanténě donášela odpad na stanoviště mobilního sběru, přes to v této souvislosti apeluji na občany Vašich obcí, aby ti, kteří  se nacházející/budou nacházet  v karanténě těchto svozů nevyužívali... Zároveň se budeme snažit vyhnout situacím, kdy ke svozovým vozidlům budou přímo docházet občané s odpady. Budeme se snažit ( díky k mimořádné situaci poněkud v rozporu s tím, o co jsme v minulosti usilovali ...) upřednostňovat nakládku již nashromážděného odpadu bez přítomnosti dodavatelů odpadu - občanů obce. ( Jde zejména o to zabránit shromažďování většího počtu lidí ...)

 

Děkuji za pochopení, s přáním všeho dobrého

 

 

Ing. Josef Gestinger

       ředitel LIKO a.s..

 

Počasí

Pátek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 16/10 °C
Sobota Zataženo 12/8 °C
Neděle Zataženo 13/6 °C
Pondělí Oblačno až zataženo s občasným deštěm 12/8 °C