Změna velikosti písma

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - NEMAZAT!!! > Historie obce > Zajímavosti Obce

Zajímavosti obce

Roku 1925 byla v naší obci první dvě rádia,  a to u  Šedů čp. 94 a u Lidmilů čp. 16.

***

Zima 1928 -1929 byla velmi krutá. Napadlo mnoho sněhu, mráz dosahoval až  -37°C. Uhynulo mnoho zvěře a pomrzlo velké množství stromů.

Dne 4. října 1928 byl zabit na svém poli koňmi s vyorávačem brambor pan František Groulík z čp. 51 v Sádku. Vyorávač mu uřízl téměř celou hlavu. Smrt nastala okamžitě. Jmenovaný byl členem zastupitelstva obce, členem sboru dobrovolných hasičů a jednatelem vodního družstva. Na památku jeho smrti umístila rodina na toto místo malý pomníček.

***

V roce 1930 vypukla velká lesní katastrofa. Dne 26. října přišla taková bouře s ohromným větrem, že byly lesy z 50% zničeny. V únoru 1931 přišla další bouře, která měla stejné ničivé důsledky po celé Českomoravské vrchovině. Protože lesní kalamitu nebylo možné vlastními silami uklidit, byli povoláni dělníci až ze Slovenska a Podkarpatské Rusi.

***

Další katastrofa přišla v roce 1932, kdy byla taková námraza, že stromy zvlášť lesní byly pod tíhou ledu rozlámány tak, že celé komplexy lesu musely být znovu osázeny.

***

V roce 1933 se vlivem suchého počasí tak rozmohl hraboš polní, že ona záplava myší způsobila velkou škodu na ozimech, které myši ihned po vzejití sežraly a děrami místy úplně provrtaly. Škoda na ozimech a jeteli byla veliká. Ani silné holomrazy v listopadu a prosinci myším neuškodily.

***

V roce 1934 přišlo velmi brzy jarní počasí. V dubnu dosahovala teplota 22-24°C, takže se již děti koupaly v rybníku. V polovině května však nastalo náhlé ochlazení a silné mrazy. 27. května na svátek Nejsvětější Trojice, o naší pouti, padal ráno sníh a krupky. Podzim byl suchý a teplý.Žito v listopadu zaseté ještě se zazelenalo. V prosinci bylo takové teplo, že kvetly petrklíče, chudobky a třešně. O vánočních svátcích se ještě pásly kozy.

***

Léto roku 1939 bylo velmi bouřlivé. Přehnalo se mnoho bouří a krupobití. Dne 26.6. v 15 hodin přišla zkázonosná bouře. Dvacet dvě minuty padaly z nebe pouze kroupy, takže se krajina ponořila celá do ledu. Vykukovala pouze vysoká neposečená tráva. Během malé chvíle byla zcela zničena veškerá úroda.

***

V roce 1947 bylo obrovské sucho. Nepršelo celý duben a květen. V letních měsících nejen, že nepršelo, ale byla velká vedra až 32° C. V půdě na kost vyprahlé zasychalo obilí, tráva usychala na stojatě. Nebyly žádné ranní rosy, ani žádná bouře v těch vedrech nepřišla.Když se na déšť připravovalo, ochladilo se a vítr vše rozehnal. Nepršelo. Bylo smutno, hrozila zkáza. Rolníci rozprodávali dobytek, protože bylo velmi málo sena. Nastala nouze o vodu. V potocích které nebyly celé léto propláchnuty, byla voda nezdravá i pro dobytek. Mezi lidmi se začal vyskytovat tyf.

***

Na popeleční středu dne 22.2.1950 zemřeli během dopoledne tři lidé. František Štěpánek čp. 81 ve věku 99 let, který byl nejstarším občanem Sádku. Josefa Borovská čp. 68 ve věku 64 let a Silvestr Andrlík čp. 109 starý 80 let. Tyto tři pohřby byly v jeden den 25.2.1950 za pěkného teplého jarního počasí.

***

Významnou událostí léta roku 1988 se stal vynikající výkon Lídy Jelínkové narozené 11.9.1957, která jako první v republice přeplavala kanál La Manche. Její maminka, vdaná Rýznerová , pochází ze Sádku čp.65 a provdala se do Pardubic.

 

Počasí

Středa Zataženo 15/6 °C
Čtvrtek Zataženo 11/4 °C
Pátek Zataženo 10/4 °C
Sobota Zataženo 11/1 °C