Drobečková navigace

Úvodní stránka > Nová struktura nemazat !!! > Obec > Historie obce > Charakteristika obce

Charakteristika obce

SADEK-ZN.jpgPrvní písemná zmínka o obci pochází z roku 1463. V současné době má 464 trvale žijících obyvatel.Obec se nachází na jihozápadě okresu Svitavy na Českomoravské vrchovině v Chráněné krajinné oblasti Žďárské Vrchy na rozloze 991ha, asi 4km jižně od města Poličky.Katastr obce Sádku zaujímá tvar téměř pravidelného obdélníku. Obcí protéká potok dříve zvaný Borovnice (pramení u Svaté Kateřiny). Potok protékající horním Sádkem se nazývá Černý. Uprostřed vsi se vlévá do potoka Bílého a u Lačnova jeho voda splyne s řekou Svratkou. Za pěkného počasí jeho vody pokojně plynou, ale za bouří a jarních tání dokáže potůček obyvatele žijící v jeho blízkosti potrápit. Na délku měří obec asi 6 kilometrů.

Nejvyšším místem v obci je kopec zvaný Vostřelka, který měří 662 metrů a nejnižší je místo 524 metrů na dolním konci obce. Převážnou část katastru zaujímá zemědělská půda asi 64%, zahrady a sady přes 5%, ekosystém lesa je zastoupen 29% a 1% katastru tvoří vodní plochy.Poloha pozemků je kopcovitá, proříznutá několika delšími údolími, jejichž středem protéká několik menších potůčků. Půda je jen málo úrodná, kyselá, štěrkovitá a kamenitá. Geologické podloží tvoří dvojslinné, většinou granátové svory. Půda je vhodná pro pěstování pšenice, žita, ovsa, ječmene, brambor a lnu. Ovocné stromy lze pěstovat pouze velmi odolné. Jehličnaté lesy jsou osazeny smrky, někde také borovicemi a modříny. Listnaté stromy zastupují hlavně olše, břízy, javor, jasan, jeřáb a ojediněle buk a dub. Katastrální území Sádku spadá do chladné oblasti CH 7, pro kterou je charakteristické velmi krátké léto, většinou chladné a vlhké. Přechodné období je dlouhé, chladné jaro a mírný podzim. Zima je dlouhá, vlhká s dlouhou sněhovou pokrývkou.

Převážná část obytné zástavby se rozprostírá v údolí Černého a Bílého potoka.Protože se v obci vyráběly cihly, už i starší domy jsou cihlové. Dochoval se i název kopce „Hliňák“, kterému se později začalo říkat „Buchťák“podle majitelů cihelny Adolfa a Boženy Buchtových. Stavební stav obytných domů je na dobré úrovni. Je zde patrný zájem majitelů o vzhled domů. Až na několik výjimek je zde dochována slohová čistota venkovských stavení. Mezi dochovanou lidovou architekturu bezesporu patří jako nejzajímavější usedlost č.p. 33, postavená v roce 1756-1758. Dále pak několik roubených statků převážně stojících na dolním konci obce.

SADEK-VL.jpgDominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice, vybudovaný kolem roku 1500 jako kaple sv.Mikuláše. Fara pochází z roku 1898. Historická je i budova školy, která pochází z roku 1879. Jsou v ní umístěny dvě třídy mateřské školy – herna a ložnice, školní kuchyně s jídelnou a tři třídy základní školy. Budova je ve společném vlastnictví naší obce a obce Kamenec. Kostel s farou se nacházejí na středu obce a v jejich blízkosti je i obecní úřad, kulturní zařízení s pohostinstvím „U Netuků“ pana Radka Koláře. Dále pak škola, hasičská zbrojnice, klubovna mysliveckého sdružení a hřiště. Naproti obecnímu úřadu je pomník obětem I. světové války a na dolním konci obce jsou pozůstatky starého evangelického hřbitova. Poslední zemřelý zde byl uložen v první světové válce.

V obci se dochovalo pět mlýnů a šestý stojí na hranicích s obcí Kamenec. Všechny mlýny jsou na levobřeží potoků a v minulosti byly poháněny vodou z umělých náhonů, které měly mimo přivádění vody za úkol i odlehčit potokům v době povodní. Tyto náhony postupně zanikly.

Obcí prochází silnice II. a III. třídy. Silnice II. třídy zajišťuje provoz autobusových linek se třemi zastávkami. Autobusy se převážná část obyvatel dopravuje do zaměstnání . Obcí rovněž prohází železniční trať, kterou pro malou dostupnost využívá jen nepatrná část obyvatel horního konce obce. Vedou zde dvě cyklotrasy č. 4022 , 4025 a turistická stezka na Lucký vrch.

Je vybudována síť obecního vodovodu, kterou spravuje VHOS, a.s. S výstavbou se započalo v 80. letech minulého století. Přestože vodovodní řád není starý, dochází vlivem nekvalitních materiálů použitých při výstavbě k častým poruchám a dodávce nekvalitní vody zvláště na dolním konci obce. Od roku 1997 probíhá výstavba plynovodu . V důsledku nedostatku financí proběhlo již několik etap, k dobudování zbývají okrajové části obce.

V obci je činný místní Sbor dobrovolných hasičů, který získal nemálo pohárů a diplomů za umístění v hasičských soutěžích. Dále pak myslivecké sdružení, které pořádá pouťová a posvícenská posezení ve své klubovně. Obec se právem může pyšnit výkonem pana Jiřího Boštíka, svého občana, mistra Evropy a republiky v cyklistice.

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.obecsadek.cz

Registrujte se zde

www.czechpoint.cz

Policie

Formulář o dopravní nehodě (39,8KB, .pdf)
http://policie.policka.org/

Policie České republiky - Okresní ředitelství Svitavy

http://www.policie.cz/or-svitavy-zpravodajstvi.aspx

23. 3. Ivona

Zítra: Gabriel

SDH Sádek

www.obecsadek.cz/sdh

FS Sádek

http://www.obecsadek.cz/fssadek

SK Sádek - Hokej

http://www.obecsadek.cz/sksadek

F-BIKE KLUB SÁDEK HORSKÁ KOLA

http://www.f-bikeklub.cz/articles.php?cat_id=5

http://jizdnirady.idnes.cz/JRCis.asp

Geomorava-obce-234-60.jpg

Počasí

Pátek Zataženo 6/-1 °C
Sobota Zataženo 8/-1 °C
Neděle Polojasno 10/-1 °C
Pondělí Zataženo 10/1 °C

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Návštěvnost stránek

171151
Obec Sádek